Na początku nauki obsługi Lightroomu nie przeszkadza nam siedzenie nad jednym zdjęciem pół godziny. Potem jednak kiedy masz do obrobienia więcej zdjęć szukasz sposobu na to, aby zrobić to szybko. Dziś podpowiem Ci 4 sposoby dzięki którym możesz  usprawnić swoją pracę w tym programie. Tak więc poniżej zamieszczam 4 sposoby na przenoszenie ustawień w Lightroomie.

przenoszenie ustawień w Lightroomie


1.COPY SETTING

Pierwszym ze sposobów na przenoszenie ustawień w Ligtroomie to COPY SETTINGS. Copy settings to funkcja którą znajdziesz w Lightroomie w zakładce Settings. Tutaj po rozwinięciu menu wybierasz opcję Copy settings. Czego dotyczy ta opcja? Daje Ci możliwość skopiowania ustawień z konkretnego zdjęcia. Otwiera Ci się okno w którym możesz zaznaczysz jakie ustawienia chcesz skopiować – mogą to być tylko jedne, parę ustawień lub też wszystkie. Następnie, otwierasz drugie zdjęcie i wklejasz tam te ustawienia za pomocą Settings, tylko tym razem Paste settings (lub za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy i wyborze Settings/Paste settings). Minus jest taki, że musisz klikać na każde pojedyncze zdjęcie, aby nadać mu ustawienia. Ja używam tego sposobu po obrobieniu jednego zdjęcia z serii. Potem wrzucam je na inne, aby sprawdzić czy ta obróbka pasuje mi na pozostałych zdjęciach. copyset1

copyset2

 

CHECK NONE- odznacza wszystkie kwadraciki, wtedy możesz sobie kliknąć na te, które chcesz sama zaznaczyć. copyset3


2. PREVIOUS

Tą opcję znajdziesz pod panelami, tuż obok przycisku RESET. Co daje ta funkcja?  Spróbuj 🙂 Po przetłumaczeniu na polski wiemy- na nowo wybranym zdjęciu nadaje ustawienia z poprzedniego zdjęcia, które obrabiałaś.

 

previous


3. SYNC SETTINGS

Syns settings to chyba moja ulubiona forma narzucania ustawień na większą ilość zdjęć na raz. W ten sposób obrabiam swoje sesje. Jak to działa ? Obrabiam sobie jedno zdjęcie, a potem zaznaczam kolejne na które chciałabym narzucić ustawienia. Ważne jest, aby pamiętać, że zdjęcia muszą być ułożone kolejno  po sobie. Zatem klikasz na zdjęcie z którego pobieramy ustawienia (to obrobione zdjęcie) następnie przytrzymujemy SHIFT (lewy) i klikamy na ostatnie zdjęcie, które ma być obrobione. Te zaznaczone zdjęcia będą na dolnym pasku podświetlone na biało. Wówczas pod panelem pojawi Ci się przycisk SYNC, który należy kliknąć. Tutaj również możesz zadecydować jakie ustawienia chcesz narzucić- możesz wszystkie lub równie dobrze wybrane ręcznie przez siebie.

sync1

sync2


4. PRESET

Ostatnim sposobem  na przenoszenie ustawień w Lightroomie na całą sesję jest stworzenie nowego presetu, który raz przez Ciebie zapisany zostanie już w Twojej bibliotece presetów. Aby go stworzyć i zapisać, należy najpierw obrobić  zdjęcie. Następnie w panelu po lewej stronie w sekcji Presets, klikamy na mały plusik, aby otworzyło się nam okno do stworzenia nowego presetu. Tutaj nazywasz swój preset i jak w poprzednich punktach wybierasz opcje, które chcesz zapisać. Po dokonaniu wyboru klikasz CREATE czyli utwórz. Twój preset został zapisany i możesz go odnaleźć w bibliotece presetów pod User Presets (presety użytkownika). Plus jest taki, że Twój preset jest zapisany dla Ciebie już na stałe. Minus, że musisz wchodzić na każde pojedynczne zdjęcie, aby narzucić preset. Jednak i tak jest to duża oszczędność czasu 🙂 preset1

preset2

preset3

 

Tak więc, mam nadzieję, że znając te 4 sposoby na przenoszenie ustawień w Lightroomie twoja obróbka stanie się znacznie szybsza i przyjemniejsza. W zależności od potrzeb, możesz wybrać którąś z powyższych- jak widzisz nie zawsze trzeba używać jednej metody.


newslleter


 

Jeżeli wydaje Ci się, że ten artykuł jest pomocny możesz podzielić się nim z innymi 🙂

Chcesz znać więcej sztuczek z Lightooma? Przeczytaj wpis na temat 6 rzeczy, których być może nie wiesz o Lightoomie


 

The following two tabs change content below.

Krysia Sudoł

Krysia Sudoł- pasjonatka fotografii, którą odkryła wraz z narodzinami dzieci. Uwielbia uczyć się a potem przekazywać swoja wiedzę innym. Instruktor Akademii Fotografii Dziecięcej i akredytowany fotograf dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *