Z pewnością masz, znasz lub słyszałaś o programie Lightroom, który służy do katalogowania zdjęć, a często jest również używany przez  fotografów  do obróbki zdjęć. Być może posługujesz się nim już bardzo dobrze i świadomie. Jednak czy wiesz o nim wystarczająco dużo? Zerknij na te 6 rzeczy, których może nie wiedziałaś o Lightroomie, a które mogą wydać się interesujące i pomogą Ci w Twojej pracy 🙂


  1. PANEL „CAMERA CALIBRATION” I ZMIANA PROFILU.

W ustawieniach domyślnych w tym panelu przypisany jest profil Adobe Standard. Jednak nie wiem czy wiesz, ale możesz zmienić ten profil na inny. Osobiście bardzo lubię zmieniać profil na Camera Neutral.  Dzięki temu moje zdjęcia robią się nieco bardziej wyblakłe i kolory są mniej nasycone. Dla mnie to bardzo dobra wiadomość. Pozwala mi to na świadome operowanie kolorem w taki sposób jak ja chcę. Po zmianie tego profilu zauważam również, że kolor skóry często robi się ładniejszy. Być może to nie Twoja bajka, ale polecam spróbować i zobaczyć różnicę:)

p.s. Dotyczy to zdjęć zrobionych w formacie RAW. Przy jpeg-u nie da rady tego zmienić.

Lightroom cameracalibration1 Lightroom cameracalibration2


  1. PĘDZEL. GRADIENT I RADIAL FILTER I ZMIANA ICH POŁOŻENIA

 

Używając narzędzia „brush” czyli pędzla można zmienić jego położenia po pomalowaniu nim. W tym przypadku na screenach widać, że absurdalnie przeniosłam mój pędzel, ale tylko po to, aby pokazać, że jest to możliwe. Aby przenieść namalowaną część należy kliknąć na pinezkę, następnie przytrzymać ją lewym przyciskiem myszy i przesunąć na nowe pożądane miejsce. Do czego nam się przydaje ta wiedza? Możecie to wykorzystać kiedy obrabiacie naraz parę zdjęć i przenosicie ustawienia z  jednego zdjęcia na drugie (łącznie z pędzlem). Na innym zdjęciu pomalowany obszar  może się nieco różnić. Zatem czasem wystarczy przenieść pinezkę w lepsze miejsce i voila! czas pracy oszczędzony. Nie musisz malować od nowa wszystkiego. oczywiście nie zawsze się tak da, ale wtedy kiedy jest to możliwe ułatwia Ci to zadanie i skraca czas pracy w Lightroom.

Lightoom pinezka1 Lightroom pinezka2


3. KRYCIE PĘDZLA „OPACITY”

Kolejną ciekawą funkcją przy pędzlu jest zmiana jego krycia. Tak, tak, można to zrobić- i to niekoniecznie zmieniając każde osobne ustawienie.  Załóżmy, że w jednym pędzlu używamy paru ustawień np. clarity, shadows, exposure. Można te wszystkie ustawienia bardziej pogłębić lub złagodzić: tak- wszystkie naraz. Wystarczy kliknąć na mały trójkącik znajdujący się w panelu pędzla “brush”. Tutaj jak widzicie pojawi się opcja “opacity” krycie, którą można przesuwać.

 Lightroom opacitypedzel1 Lightroom opacitypedzel3 Lightroom opacitypedzel4


  1. DUPLIKOWANIE USTAWIEŃ/DUPLICATE

Zarówno przy radial filter, gradient filet i przy pędzlu masz taką możliwość, aby  skopiować swoje ustawienia i je nałożyć ponownie na to samo miejsce lub na inne podobne (przesuwając pinezkę).

Wystarczy, że klikniesz na pinezkę prawym przyciskiem myszy, wtedy otworzy Ci się małe okienko i zobaczysz opcje, które możesz zastosować. W przypadku kopiowania wybierasz „duplicate”. Będziesz miała drugi taki sam pędzel, radial/gradial filter. Teraz możesz przenieść pinezkę we właściwe miejsce.  W tym przypadku wykorzystałam gradial filter do rozjaśnienia i wyostrzenia oczu. Nie musiał tworzyć nowego filtra, tylko skopiowałam moje narzucone ustawienia  i przeniosłam je na drugie oko.

Lightroom duplicate1 Lightroom duplicate2 Lightroom duplicate3


  1. RADIAL/GRADIAL FILTER I WYMAZYWANIE

Ta opcja dostępna jest w LR CC. Jest to bardzo przyjemna funkcja. Załóżmy, że chcesz przyciemnić tło za pomocą radial/gradient filter. Przeciągasz je, ale chcesz aby naturalnie zachodziły na modela. Jednak tym samym możesz przyciemnić nieco twarz, a tego np. akurat nie chcesz. Zatem użyj narzędzia „brush”, który uaktywni się po kliknięciu na niego. Wówczas przechodzisz do opcji „erase” ( na dole panelu ) i gumkujesz obszar, który ma pozostać bez zmian na zdjęciu 🙂

 Lightroom radialbrush Lightroom radialbrush2 Lightroom radialbrush3


  1. PRZED I PO PRZY KAŻDEJ ZMIANIE

W każdym pojedynczym panelu w którym dokonujesz zmian w Lightroom, możesz podglądnąć sobie zmiany jakich dokonałaś. Będziesz mogła porównać zdjęcie po dokonanych zmianach z tym co było na początku. Wystarczy, że klikniesz ma mały prostokącik znajdujący się przy każdym panelu i zmienisz jego ustawienie. Taka mała rzecz, a daje tak dużo 🙂

Lightroom beforeafter Lightroom beforeafter2


Lightroom beforeafter3

Tak więc ile rzeczy wiedziałaś, a ile było dla Ciebie nowych rzeczy? Jakiś moment aha ? Dla mnie to była zmiana profili i powiem, że ta sztuczka podoba się każdemu komu ją pokażę 🙂

Jeżeli podoba Ci się ten wpis podziel się z innymi 🙂

Miłego Lightroomowania 🙂

p.s. więcej artykułów o fotografii znajdziesz TUTAJ

The following two tabs change content below.

Krysia Sudoł

Krysia Sudoł- pasjonatka fotografii, którą odkryła wraz z narodzinami dzieci. Uwielbia uczyć się a potem przekazywać swoja wiedzę innym. Instruktor Akademii Fotografii Dziecięcej i akredytowany fotograf dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *